Apartmány Sázavská 11, Vinohrady, Praha 2


Lokalita

Sázavská ulice se nachází v centru Prahy 2 v oblasti Královských Vinohrad, v blízkosti Náměstí Míru s kostelem svaté Ludmily a Vinohradským divadlem.

V bezprostředním sousedství domu v ulici Sázavská stávala v minulosti zaniklá Vinohradská Synagoga, postavena v roce 1898, která byla největší synagogou ve střední Evropě. Při leteckém náletu dne 14. února roku 1945 byla těžce poškozena a i přes protesty představitelů židovské obce v roce 1951 stržena. Na původní parcele stojí od roku 1961 základní škola Sázavská. Vzpomínkou na historii je pamětní deska na levém sloupu vstupu do budovy školy.

Dům je součástí uzavřeného bloku, který tvoří převážně obytné budovy, a je ohraničen ulicemi Korunní, Blanická, Francouzská a Sázavská. Obchody, služby, kultura a ostatní zázemí se nachází v bezprostřední blízkosti domu.

Dopravní dostupnost

Dům se nachází v ideální dopravní dostupnosti:

 • Metro – stanice Náměstí Míru (trasa A), stanice I. P. Pavlova (trasa C)
 • Tramvajová doprava – z Náměstí Míru a z ulic Korunní nebo Francouzská
 • Autobusová doprava – z Náměstí Míru a z ulice Francouzská
 • Vlaková doprava – ze stanice Praha Hlavní nádraží

Charakteristika domu a rekonstrukce

Řadový činžovní dům s bohatě zdobenou fasádou s převládajícími novorenesančními prvky pochází z roku 1893. Jeho stavitelem je dle dochovaných archivních materiálů E. Windisch. Objekt se nachází na území památkové zóny. Ve vstupních prostorách se dochovala původní štuková výzdoba s pilastry s korintskými hlavicemi a klenutým stropem. Na schodišti jsou zachované barevné dlažby a maskarony na konzolách a litinové zábradlí. Na hladké dvorní fasádě je umístěn novodobý panoramatický výtah s lehkou konstrukcí. Památková hodnota objektu spočívá v kvalitním materiálovém a architektonickém řešení fasád a veřejného interiéru a zároveň v jeho začlenění do jednotně koncipované blokové zástavby konce 19. století. Jako součást vinohradské památkové zóny pomáhá spoluvytvářet její prostředí. Obytný dům svým výrazovým pojetím dokládá historický vývoj městské zástavby a řemeslnou zručnost tehdejší společnosti.

Dům má šest nadzemních a jedno podzemní podlaží. Druhé až páté nadzemní podlaží domu jsou využita k bytovým účelům. První nadzemní podlaží (přízemí) a část podzemního podlaží (suterénu) jsou využita pro nebytové účely. Zbývající část přízemí a podzemního podlaží jsou využita pro zázemí domu.

Součástí výstavby půdních bytových apartmánů je celková rekonstrukce domu, která zahrnuje nově zrealizovaný osobní výtah při dvorní fasádě domu, kompletní výměnu střešních prvků (tj. krytina, krov, klempířské prvky apod.), rekonstrukci dvorní a uliční fasády domu, výměnu hlavních elektrorozvodů, výměnu vodovodních, kanalizačních a plynovodních rozvodů v domě, úpravy v interiéru společných částí domu – vstup, schodiště a chodby (tj. malby, nátěry, obklady, dlažby, schránky, zvonky apod.). Rekonstrukci vstupních dveří do domu s domácím vrátným a kódovacím systémem.

Charakteristika realizovaných střešních apartmánů

 • Cca 180 m2 nových bytových ploch ve zrekonstruovaném činžovním   domě;
 • Velikost jednotek od 75 m2 do 96 m;2
 • Součástí vybavení apartmánů je klimatizace, alarm, satelitní příjem;
 • Kvalitní standard vybavení bytů (masivní dřevěné podlahy, masivní dřevěné dveře, trojskla ve všech oknech, apod.);
 • Balkony s výhledem na Prahu a Pražský Hrad.

Zabezpečení

 • Vstupní dveře do domu jsou zajištěny domácím vrátným – kódovací systém;
 • Bezpečnostní vstupní dveře do jednotlivých bytů

 Galerie